BARF stravování pro kočky se těší čím dál větší oblibě. A není divu, syrová strava je pro vaší šelmu přirozenou potravou, která může přinést řadu výhod a zdravotních benefitů. Zjistěte, jak přejít z krmení granulemi na BARF stravu hladce a bezpečně.
Postupujte pomalu a opatrně
Náhlý přechod na BARF stravu může vaší šelmě přivodit zbytečné potíže – některé kočky mohou trpět průjmem či zažívacími potížemi. Ideální je pozvolný přechod na BARF stravování, který si můžete rozplánovat do 4 etap:
1.-3. den: Začněte přidávat malé množství syrového masa do stávající stravy. Nejprve vaší kočce nabídněte kousek kuřecího masa jako pamlsek. Pokud ho přijme, můžete další den nahradit jednu krmnou dávku masem – ráno nabídněte porci masa, večer původní krmivo.
4.-7. den: Zvyšte podíl syrového masa a snižte množství granulí.
2. týden: Přidejte různé druhy masa a orgánů, jako jsou játra, ledviny a srdce.
3. týden: Zaveďte kosti a další přirozené složky, jako je zelenina nebo ovoce v malém množství.
TIP: Proč zvolit u kočky BARF stravu?
Dbejte na hygienu
U přípravy BARFu pro kočky je důležité dodržovat hygienu, abyste předešli šíření nebezpečných bakterií. Před každým krmením se ujistěte, že je maso čerstvé a kvalitní. Umyjte si ruce i pracovní desku, kde jste maso připravovali. Po každém krmení také důkladně umyjte kočičí misku. Opatrní buďte také při převozu masa v horkých letních dnech. Hodí se mít po ruce přenosný chladící box, kde maso při přepravě na delší vzdálenost uložíte, aby se v horku nezkazilo.
BARF pro kočky? Klíčová je vyváženost!
Aby měla vaše šelma všechny potřebné živiny, je třeba dbát na správné a vyvážené složení jídelníčku. Optimální strava zahrnuje:
- Maso: hovězí, kuřecí, krůtí, králičí, vepřové, rybí, které je zdrojem bílkovin a dalších cenných látek.
- Kosti: měkké syrové kosti jsou zdrojem vápníku a pomáhají udržovat zdravé kosti i zuby.
- Vnitřnosti: játra, ledviny, srdce a další vnitřnosti jsou bohaté na vitamíny a minerály.
80 % jídelníčku vaší kočky by mělo tvořit maso, 10 % omasené kosti a 10 % vnitřnosti. Pro zpestření jídelníčku můžete občas přidat také vejce. Doporučenádávka masa je asi 2-3 % hmotnosti vaší kočky. Zeleninu, ovoce, obilniny a mléčné produkty vaše kočka nepotřebuje. Nejde totiž o přirozené složky potravy. Kočka se ve volné přírodě živí výhradně masem. K výpočtu optimálního složení jídelníčku i krmné dávky můžete využít BARF kalkulačky, které najdete na internetu.
Pokud chcete přejít na BARF u kočky tak, aniž byste museli denně připravovat jídla z čerstvého masa a vnitřností a řešit složení jídelníčku, sáhněte po kvalitních BARF granulích, které zajistí optimální poměr všech živin.
A jak je to s BARF pamlsky pro kočky? Pokud chcete vaší kočce dopřát něco opravdu dobrého a zdravého, vsaďte na kvalitní, mrazem sušené BARF dobroty LyoPro. Vyrábí se z poctivých kousků masa a vnitřností, které vaší kočce dodají pořádnou porci bílkovin, minerálů, vitamínů, enzymů a navíc skvěle chutnají. Vyberte si z pestré palety chutí mrazem sušených pamlsků nebo BARF konzerv pro kočky, které potěší i ty nejmlsnější jazýčky.
Vyberte si BARF pamlsky
Buďte ve střehu
Během přechodu na BARF jídelníček sledujte, jak na změny váše kočka reaguje. Neobjevily se trávicí problémy, průjem, alergie, nechutenství nebo změna chování? Pokud si všimnete jakýchkoliv potíží nebo nezvyklého chování, zvolněte, upravte jídelníček nebo se poraďte s veterinářem. Pokud přechod na BARF stravu vaší kočky neuspěcháte, většinou se objede bez větších potíží.